چگونگی تحلیل نمودار ارزهای دیجیتالی

۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ۱۴:۵۶:۱۸

چگونگی تحلیل نمودار ارزهای دیجیتالی

کاربران و مدیران با مراجعه به سایت بیت بورس که اولین صرافی در خاورمیانه است، کمتر از 1 ساعت می توانند به آسانی آینده ی دارایی شان را پیش بینی کرده و گام بعدی در جهت دخیره سازی سرمایه شان را تشخیص دهند و همچنین هر سوالی برایتان پیش آمد، به قسمت ارتباط با ما بروید تا مشاوران ما در بیت بورس به سوالاتتان کامل پاسخ دهند. این مقاله جامع در مورد چگونگی تحلیل نمودار ارزهای دیجیتالی است پس قبل از آشنا شدن با نمودارهای تحلیل ارزهای دیجیتال با مفهوم تحلیل  تکنیکال (Technical Analysis) آشنا شوید تا در معاملات خود دچار شک و تردید نشوید.

 

همانطور که از نامش پیداست، کاربران با استفاده از تحلیل  تکنیکال می توانند درک بهتری از احساسات بازار داشته باشند و قیمت های جدید را بررسی کنند و در مورد دارایی شان عاقلانه تر تصمیم بگیرند بدین صورت که تحلیل تکنیکال تاریخ یک کوین را با نمودار قیمت و حجم ترید مورد بررسی قرار می‌ دهد و کاری به این ندارد که کوین یا پروژه چه کار می‌کند و چه هدفی در آینده دارد. همانطور که می دانید در تحلیل تکنیکال همه ی جزییات از جمله قیمت به روز ارزها نشان داده می شود و حرکت قیمت ها بصورت تصادفی نیست و تریدرهای تکنیکال بیشتر بر قیمت یک کوین متمرکزند تا هر متغیری که حرکت را در آن قیمت ایجاد می‌ کند.

 

اگر در دنیای ارزهای دیجیتالی از روند تحلیل تکنیکال استفاده کرده باشید باید بدانید که سود بیشتر از آن شما خواهد شد زیرا با برنامه پیش می روید و از قیمت های دقیق مطلع هستید. تحلیل تکنیکال دارای سه نمودار مختلف است که این نمودارها با توجه به هدف معامله گر انتخاب می شوند و انتخاب هر کدام از این نمودارها توسط کاربران بسته به اطلاعاتی ست که در اختیار دارند. از جمله این نمودارها میتوان به نمودارهای OHLC، نمودار خطی، نمودار میله ای و نمودار شمعی اشاره کرد یکی از مزایایی که این نمودارها دارند اینست که نوسان قیمت را در قالب یک میله و یا شمع در دوره خاصی به ما نشان می‌ دهند ولی در نمودار خطی این چنین نیست و امکان مشاهده نوسانات قیمت مشاهده نمی شود. در قسمت زیر مختصرا در مورد هر کدام از این نمودارها توضیح خواهیم داد.

نمودار خطی (Line Chart)

یکی از راحت ترین و ساده ترین نمودارهای ارز دیجیتال، نمودار خطی (Line Chart) می باشد در این نمودار به‌ صورت خطی از بهم وصل کردن نقاط قیمت، آخرین معامله به دست می آید و همچنین نیز نمودارهای خطی اطلاعات دیگری از دامنه نوسان معامله در یک بازه زمانی مثل قیمت های بالا، پایین و باز فراهم نمی­کنند ولی برای کاربران تازه وارد، بهترین روش برای تحلیل ارزهای دیجیتال می باشد ولی بخاطر داشته باشید که بررسی این نمودارها بسیار مهم و ضروری است.

نمودار میله ای (Bar Chart)

تحلیل گرانی که بدنبال اطلاعات بیشتری هستند می توانند از نمودار میله ای استفاده کنند. در یک طرف نمودار قیمت گشایش و در طرف نمودار قیمت بسته شدن نمایش داده می شود. قیمت باز و بسته روی خط عمودی با خط تیره افقی نشان داده می­شود. قیمت باز روی نمودار میله ای با خط تیره ای نشان داده می­شود که در سمت چپ میله عمودی قرار دارد. برعکس، قیمت بسته با خط تیره در سمت راست مشخص می شود حال این سوال در ذهن معلمله گران پیش می آید که چطوری از روی نمودار میله ای بفهمیم که معامله موردنظرمان رشد کرده یا نه؟ چنانچه اگر خط تیره چپ (باز) پایین تر از خط تیره راست (بسته) باشد، پس آن میله صعودی است و معامله شما رشد کرده است و سودآور است ولی اگر خط تیره روی طرف راست (بسته) پایین تر از خط تیره سمت چپ (باز) باشد معامله شما افت کرده است با مشاهده کردن نمودار زیر بهتر متوجه نمودار میله ای خواهید شد.

نمودار شمعی (stick Chart)

چنانچه می خواهید در مقایسه با نمودارهای فوق، اطلاعات بیشتری در اختیار داشته باشید از نمودار شمعی یا نمودار کندل شمعی ژاپنی استفاده کنید. نمودار شمعی نموداری جالب با تفسیری آسان می باشد. همانطور که از عنوانش پیداست در این نمودار، یک شمع عمودی و یک شمع صعودی قابل رویت می باشد که قیمت باز و قیمت بسته و قیمت بالا و پایین دیده می شود. تحلیل گران ارز دیجیتال در این نمودار رشد معامله را با رنگ های روشن و افت معامله را با رنگ های تیره نشان می دهند در ضمن معامله گران برای استفاده از این نمودار نرم افزار مخصوصی را خریداری می کنند. در این نمودار هر تایم فریم با یک شمع یا کندل (Candle) نمایش داده می‌ شود و هر تایم فریم نشان دهنده یک دقیقه، یک ساعت، یک روز یا یک ماه می باشد ولی به یاد داشته باشید که نزولی یا صعودی بودن کندل‌ ها را از رنگشان می‌‌ توان تشخیص داد.